Gerard Gillen

KUBÍNSKY ORGANOVÝ FESTIVAL 2018 - V. ročník
Kostol povýšenia Sv. Kríža

nedeľa, 12. august 2018
GERARD GILLEN / Írsko
vstupné dobrovoľné
Gerard Gillen bol v rokoch 1985-2007 profesorom a hudobným riaditeľom na National University of Ireland, Maynooth. V súčasnosti je titulárnym organistom dublinskej konkatedrály a je vo všeobecnosti považovaný za jednu z vedúcich osobností medzi chrámovými a koncertnými organistami v Írsku. S najvyšším vyznamenaním absolvoval štúdium na University College v Dubline, na univerzite v Oxforde a na Kráľovskom hudobnom konzervatóriu v Antwerpách, kde získal Prix d'Excellence, najvyššie ocenenie udeľované za interpretáciu v triede Flora Peetersa.
Profesor Gillen má medzinárodnú reputáciu ako sólový organový interpret. V Európe, na Strednom Východe, v Amerike, Honkongu a v Austrálii odohral viac ako 1000 koncertov na takých prestížnych pódiách, akými sú napr. Royal Festival Hall v Londýne, King’s College v Cambridge, St Thomas v New Yorku, Grace Cathedral v San Franciscu,  Dóm sv. Štefana vo Viedni, St Thomas v Lipsku, St Bavo v Haarleme, v katedrálach a popredných podujatiach v Antwerpách, Bratislave, Bruseli, Brugách, Kodani, Freiburgu, Gente, Hamburgu, Jeruzaleme, Košiciach, Lübecku, Luxemburgu, Malage, Osle,  Notre Dame a La Madeleine v Paríži, Pittsburghu, Potsdame, Ríme, Taline, Turíne, Varšave, Zaragoze, atď. Pravidelne je členom porôt na medzinárodných organových súťažiach (Oxford, Ann Arbor, Londýn, Graz a Dublin).
Gerard Gillen bol vo Vatikáne v roku 1984 pasovaný za Rytiera sv. Gregora (KCSG). Okrem iných početných ocenení mu bol v roku 2006 francúzskou vládou udelený titul Chevalier des Ars et des Lettres za prínos do francúzskej hudby. V roku 2007 mu za jeho prínos v  oblasti cirkevnej hudby bol Pápežskou univerzitou v Maynooth udelený titul Doctor honoris causa. V roku 2010 bol dekorovaný belgickým kráľom Albertom II. titulom ‘Officer of the Crown,’ a rakúska vláda mu udelila ‘Čestný kríž za vedu a umenie’. Jeho CD s organovou hudbou Césara Francka a Flora Peetersa, ktoré vyšlo v anglickom vydavateľstve LCS HiRes, bolo Normanom Lebrechtom zaradené medzi špeciálne vianočné odporúčania pre rok 2009.